DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kynologické zajímavosti a rozdíly

                                              Kynologické zajímavosti a rozdíly.

Myslí zvířata? W. Fišer napsal, že na rozdíl od člověka, je myšlení zvířat obrazné, před-jazykové a bez-pojmové.

   

Standard v knížce Německý ovčák z roku 1954 od pana Karla Všolka a namátkový obrázek dnešního ,,výstavního" N.O.

Standard německého ovčáka se začal zhoršovat od konce sedmdesátých let a přispěli k tomu dovezení takzvaní výstavní ,,hrbáči". Přitom by měl platit jeden standard na vyšlechtěné psí plemeno a ne je dělit na pracovní a výstavní. Podle základního standardu při šlechtění, se všechny chyby z chovů vyřazovaly. Šlo například o ,,kapří" hřbet, těžký, hluboký a placatý hrudník, (při srovnání s vlkem, který má prostorný, ale ne hluboký hrudník k vysokému výkonu), nebo u výstavního typu N.O. s dlouhým ohonem s dlouhou srstí, s takzvanou vlajkou, který podle standardu měl dosahovat maximálně 3 cm pod hleznový kloub a ne ho mít většinou až na zem. K tomu přispělo i přehnané zauhlení zadních končetin. Přitom standard jasně psal o přesných úhlech, s mírně spáditou zádí a ne, že polezou psi pomalu po kolenou. Bílá barva byla nepřípustná a z chovu se též vyřazovala, podobně jako psí jedinci s dlouhou psí srstí. Nejhorší bylo pouštění do chovu psů u množitelů spousta chyb, jenom aby mohli chrlit počet štěňat. Tím se do chovů řetězovou reakcí dostával znovu vyšší stupeň dysplazie. Za mé vojenské služby jsem se zúčastnil utrácení mladých psů v jejich stáří sedmi měsíců a s pouhým jedním stupněm dysplazie. Desítky a desítky psů utracených elektrikou, ale chov od dysplazie se vyčistil! Po zrušení vojska P.S. se začalo se psy kšeftovat, například se daly sehnat rentgenové snímky od zdravých psů,  za určitý peníz od některých veterinářů pro chovné psy a feny s touto vadou. Takže ohodnoceni byli bez chyb a začali množit a množit. Do chovu se přidávali psi s nevyhovující jejich povahou. 

Do chovu psů, by měli mluvit hlavně šlechtitelé psího plemene a ne množitelé psího plemene! 

A tady je odpověď na otázku o rozdílu dřívějšího N.O. a dnešního N.O.

Dost často se mi kynologové ptají, proč jsme měli za dob vojska P.S. lepší psi, po kterých je s jejich předky poptávka ještě dnes. Zjednodušená odpověď: přísný chov se řídil od vysokých kynologických odborníků, kteří dodržovali vzhled a hlavně povahu podle daného standardu. Hlavní byl kynolog ministerstva vnitra, pod ním kynologové brigád, pod nimi kynologové praporů a kynologové pohraničních rot. Počet kynologických odborníků a s počtem vyškolených psovodů záklaďáků, s počtem chovných stanic s přísným řízeným chovem. Už nikdy nikdo, nedá po zrušení armády tento způsob chovu služebních psů dohromady. Vojsko spolupracovalo i s civilními kynology ve Svazarmu a vyměňovali si zkušenosti jak z chovatelství, tak z výcviku. O standardu doporučuji každému chovateli si přečíst knížtičku - Německý ovčák, od pana Všolka z roku 1954 a hlavně kapitolku o zádi a krevní linii. O ní se baví často chovatelé psů a přitom neví ani o co jde.

Do nejlepších chovů se pouštěla chovná fena s minimální zkouškou ZVV-2 a psí samec s minimální zkouškou ZVV-3. U vojska P.S. musela mít nadějná fenka minimálně H-1, nebo P-1 a psí samec H-2, nebo P-2, ale musel mít odslouženou určitou dobu v praxi. Tím předávali v genech spolehlivou pracovitost svým potomkům na vysokou zátěž, když většina psů měla dva psovody a sloužili ve dne v noci. Dnešní většina chovných psů, se jedou proskočit na pár minut a za těch nejlepších podmínek. Náročnost cviků se za posledních let usnadnila. Například v překážkách vysoká rovná bariéra, nebo u většiny dnešních policejních psovodů, se výcvik psa ve stopování na frekvenci, na pachových křížích a vějířích ani už neprovádí.  Většina psovodů neví o svém psu, jestli se jedná o pevného, jistého, nebo čistého psího stopaře.

Protože cvičí čím dál méně kynologů - chovatelů své psy na těžší cviky a více je především zajímá jak pes vypadá, ale ne co umí, tím není chov ovlivňován výkonnými - chytrými psy, ale módními krasavci, i když anatomickými invalidy.

Základní zkoušky ZVV-1, IPO-1, T - 1, H -1, P - 1 neurčovalo a neurčuje ještě povahu psa, ale určovala a určuje vlohy psa.

Plachost vlků, vlčí povaha se dá za určitých podmínek potlačit, nikoliv odstranit. Například vlčí plachost s velikou obezřetností ke všemu cizímu a neznámému, se silně a přirozeně potlačí ve vysokém stáří jedince. To využije celá vlčí smečka, kdy tento jedinec přestává být vysoce plachý, například kvůli pokročilé ztrátě sluchu, zraku i čichu. Tito staří jedinci přicházející k neznámým věcem s větší důvěrou bez větší bázně a když se tomuto jedinci nic nestane, přebírají mladší jedinci ve smečce tyto zkušenosti. A v genech je předávají dál svým potomkům. Když se něco starému jedinci stane, opět přebírají ostatní tuto zkušenost a předávají je opět dál ve svých genech.

Domestikací se zmenšuje psí lebka, klesá hmotnost mozku ve srovnání stejně velkých psů s vlkem až o 30%. Smyslová centra se zmenšují a zhoršuje se samostatnost jednání při řešení náhlých problémů. Naopak stoupá schopnost výchovy a výcviku psa člověkem, což se nemůže zaměňovat za inteligenci psa. Podobné porovnání je jako u člověka, u kterého převládá vynikající paměť, ale nejde o jeho vyšší inteligenci a když navíc nic jiného neumí před inteligencí člověka, který si naopak nepamatuje co bylo ráno, ale při náhlém problému si umí okamžitě s problémem a svojí improvizací s okamžitým nápadem poradit.

Pro obnovení zdegenerovaných psích povah přešlechtěním, už dávno se zeptal pan Lorenz u kterého se například učil jako jediný zoolog, bývalý ředitel pražské Zoo pan Veselovský, jestli by nebylo lepší zařadit do chovu psa bez dokladů jeho původu. Jednalo by se o psy s vyrovnanou a s nepřešlechtěnou povahou a hlavně bez kosmetické péče.    

Naše vojsko Pohraniční Stráže pod vedením služební kynologie pana pplk. ing. Karla Hartla, předávalo zkušenosti z výcviku psů jiným státům a zatím jenom pro představu základ.

Maďarsko - dvoufázový výcvik, stopování v noci, stopa na dostih, metodika výcviku k vyhledávání drog, bonitace psů a fen k chovu. 

Německo NDR - programovaný výcvik psů, programy přípravy psovodů, stopa na dostih, poznatky o uhasínání reflexů, dvoufázový výcvik psů, koridory pro výchovu štěňat. 

SSSR - útok na volno, dvoufázový výcvik psů, uhasínání reflexů jako například pro redresůru psů, poznatky z výcviku psů k vyhledávání drog a zbraní, koridory pro výchovu štěňat.

Kuba - programy pro přípravu psovodů, metodika výcviku psů k vyhledávání drog, dvoufázový výcvik psů, metodika chovu psů v chovných stanicích.

Jugoslávie Slovinsko - stopy na dostih, programovaný výcvik psů, koridory pro výcvik štěňat, výběr štěňat podle vloh pro službu, přezkušování čichových schopností psů.

Pan pplk. ing. Karel Hartl byl u všeho a všude osobně. A tak to skutečně bylo ukázáno i předáno písemně. Co z toho bylo využito a jak, dneska už nikoho nezajímá. Poměry se změnily, osobně jsem u vojska v roce 1973 - 1975 viděl co jsme cvičili se psy my a co a jak cvičili Němci. Dnes vidíme, jak se některé poznatky využívají při výcviku u nás. A nebo co se z toho všeho učí v kynologii dnes na V. Z. U.

  Z knížky Dějiny služební kynologie.

Kynologický postup pana pplk. ing. Karla Hartla a mého největšího učitele jak při chovu vlků, tak při výcviku psů.

Všechno, co jsme jako psovodi slyšeli o hledání metod o zjišťování jejich použití ke zdokonalování služebních pátracích psů, jsme si chtěli na svých psech ověřit. Například, jestli uposlechne náš pes na povel od cizí osoby. Vždy jsme si cvičili psa, aby cizí osobu neuposlechl!

Při jedné službě na stanovišti za dráty se psem Hassem, jsem dostal nápad, vyzkoušet Hassa na hlas z vysílačky, ze které je hlas zkreslený. Půjčil jsem si Gáze, naložil Hassa, sjel pod kopec, vytáhl jsem vysílačku a k ní položil Hassa. Vyjel jsem zpět na stanoviště a do naší vysílačky jsem dával Hassovi povely. Přitom jsem koukal dalekohledem jak se chová. Kroutil u vysílačky hlavou ze strany na stranu, ale polohu k usednutí nezaujal. Sjel jsem z kopce do půlky přibližně sto metrů od ležícího Hassa a opakoval jsem pokus s vysílačkou znovu. Hasso opět natáčel hlavou ze strany na stranu a jinak nic. Když se na mě podíval, dal jsem posuněk rukou k usednutí a Hasso si okamžitě sedl. Další posuněk k ulehnutí a Hasso ulehl. Zakřičel jsem aby si sedl a Hasso si sedl. Tím jsem poznal, že se Hasso drží reagovat pouze na můj hlas. Jenom mohu upozornit, že stačilo párkrát udělat nácvik a každý pes by poslechl po krátké době i zkreslený hlas svého psovoda z vysílačky. 

Proto jsem proti dnešnímu takzvanému ,,klikru", aby pes poslouchal i na tento zvuk, kdy u služebního psa potřebuji, aby uposlechl jenom můj hlas s mojí intonací a ne cizí!  

Takový zajímavý poznatek, o kterém jsem do dnes ještě nečetl je, že u P.S. když měly feny záněty struků, tak se jim podával odvar z pampeliškových kořenů.

 

(pokračování příště)

 

 

     

      

        

 

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

Pro přehlednější úpravu sekce lze obsah rozdělit do textových "bloků". Bloky lze libovolně vytvářet, přesouvat a mazat. Jejich úpravu zahájíte dvojitým poklepáním tlačítkem myši. Textový editor se vždy spustí pouze pro vybraný blok. Jak editor pracuje, naleznete ve videoukázce.

Základní tipy:

  • Používejte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový řádek.
  • Obrázek je nejprve třeba nahrát na server přes Vložit obrázek a Správce souborů.
  • Obsah z Wordu vždy přenášejte přes Vložit z Wordu.
  • NEpoužívejte mezerník pro zarovnávání objektů.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
  • Stiskněte tlačítko listování.
  • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
  • Všechny bloky s vyplněným listováním budou na stránkách skryty kromě prvního v pořadí.
  • Tlačítko přidat odkazy vytvoří nový blok se zástupcem, který bude na stránkách nahrazen odkazy. Tyto odkazy budou shodné s vyplněnými nadpisy u listování a budou přepínat příslušné bloky.
  • Ze všech bloků, které mají vyplněné listování, bude zobrazen vždy pouze jeden. Bloky, které nemají vyplněné listování vůbec, budou zobrazeny vždy.
  • Pokud chcete skrývat i první blok listování, vytvořte na jeho místo nový prázdný blok a použijte pro jeho nadpis výraz: %empty%
  • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, přidejte za text bloku výraz: %top% (např.: Dovolená%top%)